Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Oświetlenie korytarza z czujnikiem ruchu - jak rozmieścić?

Oświetlenie korytarza z czujnikiem ruchu - jak rozmieścić?

Spis treści

Korytarz to pierwsze pomieszczenie, jakie wita Cię po przekroczeniu progu domu lub mieszkania. Często nie imponuje metrażem, dlatego powinno być urządzone z maksymalnym wykorzystaniem funkcjonalnego potencjału, a przy tym wygodne w codziennym użytkowaniu. Bardzo pomocne okazuje się oświetlenie korytarza z czujnikiem ruchu. Jego montaż nie zajmuje wiele czasu, a ponadto może stać się dekoracją wnętrza. Jak je odpowiednio zaplanować? Sprawdź!

CP-3C czarny IP44 Czujnik ruchu PIR

Gdzie sprawdzi się oświetlenie z czujnikiem ruchu?

Czujniki ruchu to coraz bardziej popularne urządzenia, którego potencjał możesz wykorzystać w wielu pomieszczeniach. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie przebywasz zbyt często i tradycyjne oświetlenie nie jest Ci do niczego potrzebne. Pamiętaj o tym, że jego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas przemierzania danej trasy - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Lampa z czujnikiem ruchu do przedpokoju to zdecydowanie najczęściej pojawiające się rozwiązanie w naszych domach i mieszkaniach. Powód? Pewnie nieraz zdarzyło Ci się pójść w nocy do kuchni czy łazienki, ale nie chciało ci się włączać światła. Efekt? Zderzenie ze ścianą, potknięcie się pod dywan czy też uderzenie się małym palcem wystający mebel.  Rozwiązaniem tego problemu jest lampa na korytarz z czujnikiem ruchu, dzięki której bez trudu dotrzesz do celu niezależnie od pory dnia.

Oświetlenie z czujnikiem ruchu znakomicie sprawdza się również na klatkach schodowych. Lampa włączy się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś będzie chciał skorzystać ze schodów. Co ciekawe, producenci w branży oświetleniowej coraz lepiej wykorzystują potencjał nowych technologii oferując swoim klientom czujniki ruchu z możliwością ustawienia Ich w taki sposób, aby światło włączało się w momencie wejścia na pierwszy stopień. 

Gdzie jeszcze możesz zamontować lampy z czujnikiem ruchu? Tego typu modele są przysłowiowym strzałem w dziesiątkę do pomieszczeń gospodarczych. W praktyce mowa między innymi o spiżarni, garażu, piwnicy czy też komórce. Często służą nam one do przechowywania przedmiotów czy też zapasów, które nie mieszczą się we wnętrzu domu. Ponadto wchodzimy do nich dosłownie na chwilę, więc stałe światło jest zbędne. W efekcie nie masz wolnej ręki, aby wcisnąć włącznik. Lampa z czujnikiem ruchu sprawdzi się więc perfekcyjnie. Nie  ma także ryzyka, że zapomnisz o jego wyłączeniu przed wyjściem z pomieszczenia.

Oświetlenie korytarza z czujnikiem ruchu - czy warto?

Oświetlenie korytarza LED z czujnikiem ruchu zyskuje na popularności, na co składa się kilka podstawowych czynników.

Po pierwsze, jego montaż wiąże się z większą wygodą. Możesz swobodnie przemieszczać się po mieszkaniu czy domu po zmroku i nie martwić się tym, że znów nabijesz sobie siniaka po bliskim zderzeniu z lodówką czy drzwiami. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że nie trzeba po omacku szukać włącznika światła i pamiętać o jego wyłączeniu. Jeśli jesteś posiadaczem długiego korytarza to zapewne wiesz, że przy oświetleniu stałym nie można się obejść bez kilku włączników.

Po drugie, nic tak nie psuje humoru jak wysoki rachunek za prąd. Ceny energii elektrycznej nie należą do najniższych, dlatego warto szukać oszczędności w wielu aspektach. Lampa z czujnikiem ruchu z pewnością do takich należy. Większość modeli dostępnych na rynku umożliwia zaprogramowanie czasu, po którym urządzenie wyłącza się po wyjściu z pomieszczenia. Efekt? Mniejsze zużycie prądu i więcej pieniędzy w kieszeni. Nie trzeba chyba też wspominać, że w pędzie codziennego życia zdarza nam się zapomnieć o wyłączeniu światła przed wyjściem z domu, a to kolejny powód do tego, aby dać szansę lampie z czujnikiem ruchu.

CP-8B biały IP20 Czujnik ruchu PIR

Jak rozmieścić oświetlenie z czujnikiem ruchu na korytarzu?

Korytarz to pomieszczenie, z którego korzystamy niezwykle często. Kluczem do komfortu jego użytkowania jest odpowiednie rozmieszczenie lamp z czujnikami ruchu. W których miejscach powinny się znaleźć? Wiele zależy od tego, z jaką wielkością i długością pomieszczenia masz do czynienia.

Przedpokój najczęściej projektowany jest na podstawie prostokąta. To właśnie z niego możemy przechodzić do kolejnych pomieszczeń na rozkładzie naszego domu lub mieszkania. Znajdują się w nim drzwi do salonu, kuchni, łazienki, sypialni czy pokoju dziecięcego. To właśnie przy nich powinno znaleźć się oświetlenie korytarza LED z czujnikiem ruchu. Powód?

Punktowe rozmieszczenie lamp pozwala swobodnie z nich korzystać przy każdorazowym przechodzeniu między pomieszczeniami. Dzięki temu możesz mieć pewność, że żaden z domowników nie zrobi sobie krzywdy przez to, że czujnik w jednej z lamp nie wykryje ruchu.

Jeśli jesteś posiadaczem długiego korytarza, absolutnym must have są przynajmniej dwie lampy - po jednej przy każdym z wejściem. Dobrą praktyką jest również zamontowanie jednej lub dwóch pomiędzy nimi - jeśli w ich pobliżu znajdują się wejścia do innych pomieszczeń.

Pamiętaj również o tym, że lamp z czujnikiem ruchu nie można montować zbyt blisko źródeł ciepła, jak również tam, gdzie mogą być narażone na duże wahania temperatury. Unikaj również umieszczania ich w sąsiedztwie sprzętów generujących parę wodną. Zadbaj również o ochronę przed dziećmi.

Jak wyregulować czujnik ruchu?

Ja ustawić oświetlenie nocne korytarza z czujnikiem ruchu? Weź pod uwagę trzy podstawowe wartości. W praktyce mowa o:

  • trybie dzień-noc (LUX) - pozwala ustawić poziom jasności, na którą będzie reagował czujnik ruchu i włączy lampę,
  • poziomie czułości (SENS) - dzięki niemu wyregulujesz zasięg pracy systemu. Najczęściej możesz wybierać między 1 a 12 metrami,
  • ustawieniu czasu (TIME) - z jego pomocą ustawisz czas, po którym urządzenie od momentu detekcji ruchu się wyłączy.

Co ważne, regulacja lampy z czujnikiem ruchu w przedpokoju to przysłowiowa bułka z masłem. Nie potrzebujesz pomocy fachowca - nowoczesne sprzęty są na tyle intuicyjne i proste w użytkowaniu, że z pewnością dostosujesz parametry jego pracy do swoich potrzeb.

Zaloguj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka Kurierska) już od 350,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium