
Jak dobrać idealne oświetlenie do pokoju dziennego?
Jak oświetlić pokój dzienny? Przede wszystkim funkcjonalne. Salon jest uważany za serce domu, jego centrum i to nie bez powodu. To właśnie w nim spędzamy czas z bliskimi, do niego najczęściej zapraszamy gości. Niezwykle istotne jest więc to, aby urządzić go ergonomicznie, wydzielić strefy. Bardzo pomocne jest w tym oświetlenie, szczególnie, kiedy nie dysponujesz dużym metrażem. Ponadto dzięki niemu stworzysz pożądany klimat we wnętrzu.
W pierwszej kolejności należy dokładnie przemyśleć połączenie różnych źródeł światła. W praktyce mowa o górnym, zadaniowym, jak również naturalnym. Tutaj w kłania się w pas odpowiednia moc światła. Nie bez znaczenia pozostaje również jego barwa. Pamiętaj o tym, że ta tworzy nastrój. Zastanów się więc, czy wolisz ciepłe i zachęcające, czy może dość jasne.
Na całą układankę pt. jakie oświetlenie do pokoju dziennego składa się również to, aby pasowało ono stylistycznie do wystroju wnętrza. Rzecz jasna może z nim korespondować, ale pamiętaj także o tym, że może wysunąć się na pierwszy plan, a nawet przełamać konwencję. Nic nie stoi na przeszkodzie, by bawić się nieco formą i stawiać na nieoczywiste rozwiązania. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji.
Nie można zapominać również o metrażu salonu i odpowiednim dopasowaniu wielkości oświetlenia, które w nim zastosujesz. Stawiając na przykład na dużą lampę do małego pokoju dziennego, możesz skutecznie przytłoczyć przestrzeń. Dodasz jej natomiast optycznie metrażu, kiedy sięgniesz np. po oczko sufitowe.
7 najlepszych rodzajów lamp do pokoju dziennego
Jak lampa do pokoju dziennego? Do dyspozycji masz między innymi takie źródła światła jak:
- Lampy wiszące. Modele te są dostępne w różnych odsłonach i znakomicie będą korespondowały z każdym stylem pokoju dziennego. Sięgnij po lampy z dodatkiem szkła, kiedy szukasz ich do salonu w stylu klasycznym. Metal znakomicie odnajdzie się m.in. w przestrzeniach industrialnych. Natomiast drewno bardzo dobrze będzie korespondowało np. z salonem w stylu skandynawskim, japandi czy też rustykalnym. Pamiętaj jednak o tym, aby właściwie dobrać długość kabla do przestrzeni. Ważna jest wysokość salonu.
- Żyrandole i lampy sufitowe. Te modele będą pomocne na drodze do zbudowania niesamowitego nastroju w pokoju dzienny. Staną się również stylowym dodatkiem, który doda mu charakteru. Jeśli salon utrzymany jest w klasycznym tonie, czy też glamour, wówczas żyrandol będzie znakomitym wyborem - zwłaszcza ze zdobieniami w postaci kryształków. Dopełni przestrzeń i będzie znakomicie się w nią wpisywał. Kiedy jednak dominuje w nim nowoczesny sznyt, wówczas lepszym rozwiązaniem mogą okazać się lampy podtynkowe, bądź też wpuszczane. Zasada jest jedna: jeśli wybierasz lampę do strefy czytania i innych zadań, postaw na skupione światło. Do relaksu natomiast przyda się delikatne oświetlenie o niższej mocy.
- Lampy stołowe. Zazwyczaj stawiane są na komodach, szafkach czy też na stole. Sięgając po nie nie zapominaj o tym, aby wziąć pod lupę zarówno moc światła, jak i rozmiar lampy i wielkość klosza. To bardzo ważne. Tego rodzaju lampa ma być dodatkowym źródłem światła i elementem dekoracyjnym, ale źle dobrana może skutecznie zaburzyć proporcje wnętrza.
- Kinkiety i lampy ścienne. Tutaj masz do czynienia z rozwiązaniami z pomocą których możesz znakomicie oświetlić przestrzeń salonową, zwłaszcza, kiedy dysponujesz małym metrażem. Nie zabierają go, a optycznie powiększają i przy tym jeszcze zdobią. Są znakomitym rozwiązaniem, kiedy dzielisz salon na strefy. Tutaj możesz szachować mocą i barwą światła. Bierz też pod uwagę styl salonu.
- Lampy podłogowe. To kolejny bardzo popularny rodzaj oświetlenia do salonu, czemu trudno jest się dziwić. Obok tego, że tego rodzaju lampy oświetlają wnętrze, to stają się bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Dzięki lampie podłogowej możesz wydzielić strefę, ale jednocześnie podkreślić charakter przestrzeni. Koniecznie jednak weź pod uwagę metraż i wystrój salonu.
Oświetlenie LED w pokoju dziennym - zalety i wskazówki
Oświetlenie LED w pokoju dziennym jest znakomitym wyborem. Przede wszystkim stawiasz na funkcjonalność w duecie z ukłonem w kierunku ekonomicznych rozwiązań. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt ekologiczny. Diody LED świecą światłem o widmie ciągłym. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że możesz dostosować temperaturę barwową światła do swoich potrzeb. Jako, że LED-y emitują skoncentrowane światło, z powodzeniem skierujesz je w dowolnym kierunku. Inwestując np. w taśmy LED możesz je zamontować np. na meblach, bądź przy listwach przypodłogowych, albo tuż przy suficie. Obok aspektu funkcjonalnego, sięgasz po oświetlenie, które doda wnętrzu dekoracyjnego sznytu.
Acantha czarny 3xE27 Lampa wisząca
Tworzenie atmosfery w pokoju dziennym za pomocą oświetlenia
Oświetlenie ma ogromny wpływ na nastrój, jaki panuje w domu. Przede wszystkim z jego pomocą możesz stworzyć przytulną atmosferę sprzyjającą relaksowi po ciężkim dniu. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że sięgając po zimne temperatury barwowe, możesz zbudować nastrój, który pobudza do działania. W wyborze oświetlenia do salonu, a co za tym idzie - temperatury barwowej, niesamowicie pomocne jest więc to, aby określić jaki nastrój chcemy zbudować. W tym celu bardzo dobrze jest podzielić wnętrze na wspomniane strefy. Najczęściej jest to dedykowana relaksowi i rozrywce. Kolejna to spożywanie posiłków i przyjmowaniu gości. W pierwszej warto jest sięgać po moc barwy ciepłej, która skutecznie wprawi Cię w błogi nastrój. Z kolei zimna, szczególnie, kiedy pojawi się w oświetleniu punktowym, będzie sprzyjała koncentracji. Idealnie będzie więc postawić np. na kinkiety tuż przy fotelu na którym usiądziesz z ulubioną książką w dłoni. Ten rodzaj oświetlenia znakomicie sprawdzi się również w strefie jadalnianej.
Czy halogeny będą odpowiednie w pokoju dziennym?
To zależy. Pamiętaj o tym, że halogeny nagrzewają się, stąd na pewno nie będą dobrym rozwiązaniem, jeśli światło będzie padało bezpośrednio na Ciebie lub innych domowników. Sprawdzą się na pewno dobrze w zestawieniu z tradycyjną żarówką. Żarówki halogenowe są zdecydowanie bardziej trwałe i energooszczędne. Ponadto działają nawet trzy razy dłużej i charakteryzują się bardzo intensywnym i ciepłym blaskiem. Poza tym halogeny, podobnie jak LED-y znakomicie sprawdzą się, jeśli w Twoim salonie znajduje się podwieszany sufit. Tworzą bardzo efektowne, jak również funkcjonalne punkty świetlne, które dodają wnętrzu dynamiki.
Jak widać, oświetlenie salonu absolutnie nie może pozostać kwestią przypadku. Wiele czynników składa się na to, w jaki sposób będziesz funkcjonował w przestrzeni, która jest sercem Twojego domu czy też mieszkania. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio zaplanować źródła światła i dobrać odpowiednią temperaturę barwową. Nie bez znaczenia pozostaje również design modeli, na które postawisz. Łącząc te wszystkie elementy układanki stworzysz przestrzeń w której przyjemnie będzie żyć.