Wybór lampy nie może być dziełem przypadku. Nie ma znaczenia czy mówimy o mieszkaniu, domu czy też przestrzeni biurowej. Oświetlenie stanowi bardzo ważny element dekoracyjny, nad którym należy pochylić się nieco dłużej. Co ważne - jego rozmieszczenie trzeba dokładnie zaplanować - już na etapie projektowania danego wnętrza. Sprawdź, jak z pomocą światła stworzyć niesamowitą atmosferę i jednocześnie maksymalnie wykorzystać jego funkcjonalny potencjał.
Jak dobrać lampy dekoracyjne, aby pasowały do stylu i charakteru wnętrza?
Bez względu na to czy pod lupą jest lampa dekoracyjna do domu, mieszkania czy też pomieszczenia komercyjnego, zawsze dokładnie należy przemyśleć jej wprowadzenie do wnętrz. Powód? Jest ona bardzo ważnym elementem dekoracyjnym, który może zdefiniować aranżacje. Źle dobrana, skutecznie wpłynie na jej zaburzenie i wprowadzenie chaosu. Jeśli więc nadal zastanawiasz się, jaka jest relacja na linii lampa a styl pomieszczenia, odpowiadamy - bardzo ważna.
Lampy dekoracyjne należy wybierać skupiając się na stylu wnętrza, w jakim zostało urządzone. Bardzo istotne jest to, aby tworzyło ono spójną całość. Inna lampa sprawdzi się więc w aranżacji pomieszczenia w stylu skandynawskim, a jeszcze inna na przykład w salonie w stylu loft. Ważna jest zarówno linia danego modelu oświetlenia, jak również jego kolorystyka. Nie bez znaczenia pozostaje także wielkość.
Ważną kwestią jest także rozmieszczenie oświetlenia. I tak na przykład duże lampy znakomicie będą prezentować się zawieszone nad stołem w jadalni. Stworzą przytulny klimat i jednocześnie staną się nieszablonową ozdobą. W przedpokoju doskonale sprawdzą się kinkiety, podobnie jak w łazience - zwłaszcza zamontowane przy lustrze. W pokoju dziecka warto zamontować kolorowe lampy na suficie, które dobrze oświetlą przestrzeń, jak również staną się przyjemnym dla oka dekorem.
Reasumując: w doborze oświetlenia do stylu wnętrza, należy mieć na uwadze jego linię, materiał z jakiego zostało wykonane, gabaryty, jak również kolor.
Dlaczego lampy dekoracyjne są ważnym elementem w aranżacji przestrzeni?
Lampy dekoracyjne są istotnym elementem w aranżacji przestrzeni w dużej mierze dlatego, ponieważ jak już wspomnieliśmy, często definiują jej spójność. Oświetlenie może skutecznie korespondować z wystrojem wnętrza, a nawet ożywić najbardziej nudną stylizację. Z kolei źle dobrane, skutecznie ją zaburzy. Czy wiesz, że oświetlenie może również istotnie wpłynąć na proporcje przestrzeni? Właściwie wyselekcjonowane może ją optycznie powiększyć, co niezwykle często wykorzystują w swoich projektach architekci. Kolejna ważna kwestia - lampy dodają pomieszczeniom przytulności i elegancji. Z wykorzystaniem ich potencjału możesz podkreślić klasę np. stylu glamour, jak również dodać jej takiemu, które na pierwszy rzut oka jest nijakie i pozbawione charakteru.
Jakie trendy w lampach dekoracyjnych warto mieć na uwadze?
Trendy w oświetleniu mają to do siebie, że lubią często się zmieniać. Nie powinno się więc traktować ich jak wyrocznię. Mogą stanowić support na drodze do dokonania wyboru, a nie - wyznacznik. Wśród aspektów, jakie warto rozważyć na pewno jest to, co aktualnie polecają światowej sławy projektanci i amatorzy dobrego designu i dlaczego. Zwróć uwagę, czy to, co jest aktualnie na topie, sprawdzi się w Twoim wnętrzu i dlaczego.
Jak oświetlenie dekoracyjne może zmienić atmosferę i wygląd wnętrza?
Dekorowanie wnętrza to sztuka, która w istotny sposób definiuje to, jaka atmosfera będzie w nim panować. Liczy się każdy detal - nawet najmniejszy może zepsuć koncepcję, albo idealnie ją podkreślić. Źródła światła pełnią funkcję zarówno praktyczną, jak i estetyczną.
Wśród bardzo ważnych elementów oświetlenia warto wymienić lampy. Ich różnorodność sprawia, że czasem ciężko jest dokonać wyboru. Nie należy więc się z nim spieszyć. Stawiając na żyrandole, wprowadzisz do wnętrza elegancję w duecie z przytulnością. Idealnie sprawdzą się w tej roli między innymi w jadalni, jak również w salonie. Z kolei lampy podłogowe podkreślą aranżację i stworzą przytulny nastrój we wnętrzach takich jak sypialnia czy też wspomniany już pokój dzienny. Kinkiety i lampy punktowe znakomicie będą korespondowały z wymaganiami łazienek i kuchni, w których rola oświetlenia i jego odpowiedniego montażu jest w dużej mierze istotna pod względem funkcjonalnym.
Jak widać, wybór oświetlenia nie może być podyktowany działaniem przypadkowym. Należy bardzo dokładnie przemyśleć zarówno jego rozmieszczenie, jak i design. Światło pełni nie tylko rolę praktyczną, ale sprzyja wprowadzeniu do wnętrza przytulności, szyku, klasy, a niekiedy elegancji. Jego rola w aranżacji jest nieoceniona. Nie bez powodu projektanci prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej wymyślnych elementów oświetlenia. Bawią się formą, ale również doceniają moc klasyki, która nigdy nie wychodzi z mody. Doskonale zdają sobie sprawę ze znaczenia, jakie posiada dobre światło w pomieszczeniu. Może znakomicie je zdefiniować, bądź kompletnie zrujnować zamysł aranżacyjny.