Kinkiety łazienkowe cieszą się coraz większą popularnością wśród amatorów dobrego designu we wnętrzach. Modele dedykowane przestrzeni kąpielowej nieco różnią się od tych tradycyjnych z prostego powodu - muszą sprostać panującymi w niej specyficznym warunkom. Wybierając kinkiet do łazienki kieruj się względami praktycznymi, ale nie zapominaj o równie ważnej estetyce. Jak wybrać model skrojony na miarę swoich potrzeb? W jaki sposób i gdzie go zamontować? Sprawdź!
Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, wybierając kinkiet łazienkowy?
Marzy Ci się kinkiet łazienkowy nad lustro? Pamiętaj o tym, że modele tworzone z myślą o tym bardzo wymagającym pomieszczeniu najczęściej mocno różnią się od tych, które przeznaczone są m.in. do sypialni czy salonu. Jednym z najważniejszych powodów jest to, że w łazience są narażone nie tylko na obecność wody i wilgoci, ale także zmienne temperatury. Wybierając kinkiet łazienkowy sprawdź więc zarówno jakość jego wykonania, jak również właściwości materiału.
Nie bez znaczenia pozostaje także intensywność światła generowanego przez kinkiet. Najczęściej jest on wprowadzany do wnętrza w roli oświetlenia punktowego, którego zadaniem jest wsparcie tego podstawowego, nieco bardziej rozproszonego. Zwróć jednak uwagę na to, aby snop światła nie był zbyt mocny - w przeciwnym razie będzie razić Cię w oczy podczas codziennej toalety czy makijażu.
W łazience liczy się przede wszystkim wygoda użytkowania, dlatego warto postawić na funkcjonalne rozwiązania. Kinkiet łazienkowy z wyłącznikiem z pewnością do takich się zalicza. Możliwość włączania i wyłączania oświetlenia punktowego bez konieczności montażu dodatkowego włącznika na ścianie to strzał w dziesiątkę niezależnie od metrażu łazienki.
Walory praktyczne to jedno. Pamiętaj także o dekoracyjnych. I tak, wybierając np. kinkiet łazienkowy loft musi on korespondować z pozostałymi elementami aranżacji Twojego wnętrza. Zwróć uwagę zarówno na kolorystykę, jak również kształty i materiały, z którego został wykonany. Dzięki temu zachowasz spójność i harmonię, co pozwoli Ci stworzyć intymną przestrzeń dedykowaną relaksowi.
Jaki kinkiet łazienkowy wybrać?
Zakup odpowiedniego kinkietu łazienkowego to nie lada wyzwanie. Możesz wybierać spośród wielu najwyższej jakości produktów, dzięki którym wnętrze salonu kąpielowego stanie się synonimem nowoczesnej elegancji i funkcjonalności.
Zacznijmy od aspektów użytkowych. Jesteśmy przekonani, że zależy Ci na zakupie modelu, który wyróżnia się trwałością i długą żywotnością. Jest to o tyle ważne, że łazienka to pomieszczenie, w którym króluje woda w duecie z wilgocią. Przy zakupie kinkietu zwróć więc uwagę na oznaczenia. Stawiaj na modele o klasie szczelności IP 44 lub wyższej, które bez przeszkód możesz zamontować w pobliżu np. kabiny prysznicowej czy umywalki i nie martwić się o ich uszkodzenie.
Pamiętaj również o tym, że kinkiety łazienkowe nie powinny być jedynym źródłem światła sztucznego we wnętrzu. Ich design dopasuj zatem do głównego źródła oświetlenia, np. lampy sufitowej czy plafonu ściennego. Stawiaj na oprawy utrzymane w zbliżonej stylistyce, dzięki którym aranżacja Twojej łazienki stanie się synonimem dobrego designu.
Jak dobrać kinkiet do stylu łazienki?
Wybierając kinkiet do stylu łazienki można postawić na dwie opcje. W pierwszej w grę wchodzi wprowadzenie do salonu kąpielowego kinkietów skrojonych na miarę stylistyki aranżacji. Takie działanie pozwoli nam na osiągnięcie spójnego efektu. Druga opcja jest dedykowana miłośnikom przełamywania konwencji. W praktyce oznacza to, żeby wychodzić poza ramy danego stylu i zamontować kinkiety, które tworzą kontrasty.
I tak, jeśli np. łazienka urządzona jest w stylu skandynawskim, postawmy na kinkiety z nowoczesnym sznytem. W ten sposób pobawimy się formą i dodamy aranżacji nowoczesnego animuszu. Może to być np. kinkiet łazienkowy kula czy też kinkiet łazienkowy srebrny.
Gdzie umieścić kinkiet łazienkowy?
Umieszczenie kinkietu łazienkowego nie powinno być kwestią przypadku. Należy dokładnie przemyśleć i zaplanować szereg czynników, które będą miały istotny wpływ na wykorzystanie jego potencjału. Mowa zarówno o tym dekoracyjnym, jak i funkcjonalnym.
Jest miejsce, które aż prosi się o to, aby pojawił się nad nim kinkiet łazienkowy czarny, złoty lub w innym kolorze. W praktyce mowa o przestrzeni tuż przy lustrze. Tego typu oświetlenie znakomicie sprawdzi się w roli oświetlenia zamontowanego nad nim, ale także jako równomierne źródło światła w przypadku, kiedy interesują nas dwa modele. Te należy zamieścić po obu stronach tafli.
W dużych salonach kąpielowych znakomicie sprawdzi się oświetlenie w postaci kilku kinkietów. Tym samym pomieszczenie nabierze wyjątkowego klimatu i jednocześnie będzie bardzo dobrze doświetlone. Warto jest stawiać na modele w których zastosujemy ciepłe, przyjemne światło (przynajmniej w kilku), które możemy wykorzystać np. w trakcie relaksującej kąpieli, z ulubioną książką w ręku i towarzystwie olejków eterycznych. Właściwie dobrane oświetlenie zapewni kameralną atmosferę.
Jak zamontować kinkiet do łazienki?
Jak już wspomnieliśmy, montaż kinkietu łazienkowego nie może być przypadkowy. Idealną przestrzenią jest ta nad lustrem lub tuż przy nim, ale nie można zapominać także o pozostałych. Kinkiety znakomicie spełnią swoją rolę zamontowane nad wanną lub prysznicem czy też przy szafce łazienkowej.
Pamiętajmy o tym, że aby w pełni wykorzystać ich oświetleniowy potencjał, należy zadbać o prawidłowy montaż. W praktyce oznacza to, że należy uważać na to, aby światło nas nie oślepiało, a więc montować kinkietów pod kątem. Nie ma znaczenia czy mowa o oświetleniu przy tafli czy też o bocznym.
Na jakiej wysokości powinno montować się kinkiet w łazience? Jeśli stawiamy na pojawienie się go przy lustrze, wówczas bardzo dobrym wyborem będzie dostosowanie wysokości, do wzrostu domowników. Optymalna, to ok. 10 cm nad głową.
Nie zapominajmy także o wyborze odpowiednich żarówek. Takie działanie sprzyja zarówno oszczędności na energii elektrycznej, jak również tworzeniu wyjątkowego klimatu. W łazience dobrze sprawdzą się ciepłe barwy, ale także oświetlenie LED - zwłaszcza w strefie pielęgnacyjnej.