
Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia we wnętrzach to jedna z najważniejszych kwestii podczas ich urządzania. Absolutną podstawą jest oświetlenie ogólne i zadaniowe, ale czy wiesz, że na rynku dostępne jest również oświetlenie akcentowe? Czym jest i jak wprowadzić je do domowych aranżacji? Sprawdź!
Dlaczego oświetlenie akcentowe jest istotnym elementem w wystroju wnętrz?
Oświetlenie akcentowe pełni bardzo istotną funkcję w domowych aranżacjach. Mówiąc w skrócie - jest to rodzaj oświetlenia punktowego, które zostało stworzone na potrzeby podkreślenia danych stref, miejsc czy przedmiotów w pomieszczeniu. Najczęściej spotykane w postaci pojedynczego źródła światła, a jego cechą charakterystyczną jest filigranowy rozmiar. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wprowadzić je do domu lub mieszkania w większej ilości - w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Możesz więc dowolnie żonglować natężeniem światła i dostosować je do swoich potrzeb.
Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że lampy akcentowe w większości przypadków cechują się jaśniejszym snopem światła. Ma to na celu wyróżnienie go na tle pozostałych elementów oświetlenia w pomieszczeniu. Ponadto dodaje pożądanej dramaturgii i przyciąga wzrok. Z pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia akcentowego wyeksponujesz m.in. plakaty ścienne, obrazy, ramki ze zdjęciami, domową biblioteczkę, a nawet kominek w salonie.
Co ważne, z powodzeniem wykorzystasz je do zakamuflowania wszelkich niedociągnięć i mankamentów w Twoim domu czy mieszkaniu. Na ścianie są widoczne nierówności? A może chcesz odciągnąć uwagę od niskiego sufitu? Gra świateł z oświetleniem akcentowym w roli głównej to prosty trik na poprawę designu całego wnętrza.
Jakie rodzaje oprawek i kierunków światła można wykorzystać do oświetlenia akcentowego?
Oświetlenie akcentowe, jak głosi jego definicja, ma za zadanie podkreślić inne elementy wystroju pomieszczenia. Samo w sobie zazwyczaj pozostaje nieco w cieniu - ze względu na swoje niewielkie rozmiary, jak również proste formy. Zatem na jaki rodzaj opraw najlepiej postawić?
Świetnie sprawdzą się nowoczesne kinkiety ścienne. Dostępne są w różnych wariantach - od minimalistycznych tub w geometrycznych kształtach po klasyczne modele lamp. W naszej ofercie znajdziesz również małe plafony, które równie dobrze spiszą się jako oświetlenie punktowe.
Wolisz coś bardziej kameralnego? Wypróbuj oświetlenie LED akcentowe - oczka sufitowe LED jak również taśmy ledowe będą strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj jednak o tym, aby dobrać odpowiednią barwę oraz intensywność światła.
Jeśli zależy Ci na tym, aby snop światła padał prostopadle do podłogi, wybierz nowoczesne lampy wiszące z niewielkim kloszem. Kilka modeli z długim przewodem zamontowanych wzdłuż ściany np. w sypialni wyeksponuje Twoją domową kolekcję żywych kwiatów.
Chcesz zainwestować w ruchome oświetlenie akcentowe? Postaw na industrialne reflektory z możliwością regulacji kąta padania światła. To świetne rozwiązanie, które pozwoli Ci zachować pełną dowolność w aranżacji domowej przestrzeni. Każdego dnia możesz wybierać, która dekoracja ma się znaleźć w świetle reflektorów.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie szynowe. Niezwykle funkcjonalne rozwiązanie o ogromnym potencjale. Rozważ jego montaż zwłaszcza gdy nie lubisz monotonii i nie boisz się eksperymentować z wystrojem domu lub mieszkania. Możliwość zmiany ustawienia lamp przymocowanych do szyn to prosty przepis na personalizację oświetlenia punktowego bez konieczności wymiany całej instalacji.
Jak zbalansować oświetlenie ogólne i akcentowe w pomieszczeniu?
We wnętrzach najczęściej stosuje się trzy podstawowe rodzaje oświetlenia - centralne, zadaniowe i akcentowe. Powinny one tworzyć spójną całość i wzajemnie się uzupełniać. Tylko wtedy użytkowanie pomieszczenia będzie maksymalnie komfortowe i urzekać dobrym designem. Zbalansowanie różnych rodzajów oświetlenia to klucz do sukcesu, a już niewielkie zmiany w proporcjach mogą zdziałać cuda.
Zatem w jaki sposób osiągnąć kompromis? Wiele zależy od funkcji pomieszczenia. I tak, w salonie zaleca się, aby wprowadzić do niego kilka lamp ogólnych - np. lamp sufitowych i ściennych, kilka sztuk lamp zadaniowych (np. do czytania lub pracy przy komputerze), a na deser dwa lub trzy światła punktowe skierowane np. na biblioteczkę lub domową galerię obrazów.
Jak poradzić sobie w przestrzeni kuchennej? Mocne światło ogólne to podstawa, podobnie jak oświetlenie zadaniowe przy szafkach kuchennych (dobrze sprawdzają się tej roli taśmy LED). Wisienką na torcie będzie oświetlenie akcentowe zamontowane nad wyspą kuchenną lub przy regałach.
Pamiętaj o tym, że każde wnętrze wymaga indywidualnego podejścia. Z łatwością rozpoznasz, gdy przesadzisz z jednym typem oświetlenia - szybko odczujesz dyskomfort. Czasem mniej znaczy więcej.
Gdzie warto zastosować oświetlenie akcentowe?
Oświetlenie akcentowe to doskonała propozycja do salonu - niezależnie od jego metrażu. Odpowiednio dobrana oprawa subtelnie podkreśli m.in. obraz, plakat czy też regał z książkami. Postaw na lampy punktowe również w sypialni, a osiągniesz kameralny efekt. Świetnie sprawdzą się niewielkie kinkiety zamontowane po obu stronach łóżka. A co z kuchnią? W niej również warto zastosować oświetlenie akcentowe - np. lampy wiszące nad wyspą kuchenną lub reflektory nad blatem roboczym. W łazience również zdadzą egzamin, zwłaszcza w postaci lamp ściennych nad lustrem.