Podstawowym zadaniem garażu jest przechowywanie samochodu – jego ochrona przed kradzieżą, uszkodzeniami, czy warunkami meteorologicznymi. Niejednokrotnie pełni on także inne funkcje, stając się miejscem do magazynowania narzędzi ogrodowych, opon, niepotrzebnych staroci, czy rowerów. Ponadto bywa wykorzystywany na przykład jako warsztat. Bez względu na jego przeznaczenie, warto zadbać w nim o odpowiednie źródło światła. Jakie oświetlenie do garażu wybrać? Podpowiadamy w poniższym artykule!
Jakie lampy wybrać do garażu, w którym głównie parkujesz?
Dobór oświetlenia do garażu zależy przede wszystkim od tego, czy pomieszczenie posiada okna. Nawet jeśli tak, to najczęściej są to otwory gospodarcze, niezapewniające odpowiedniego dopływu światła dziennego. Wówczas montaż dodatkowego oświetlenia jest niezbędny. Jego wybór zależy przede wszystkim od celu, w jakim zamierzasz z tego pomieszczenia korzystać.
W sytuacji, kiedy garaż służy jedynie do przechowywania samochodu, co nie wymaga dużej ilości światła, powinna wystarczyć pojedyncza lampa sufitowa. Wygodnym rozwiązaniem będzie taka z czujnikiem ruchu, który włączy się, kiedy wejdziesz do pomieszczenia i wyłączy chwilę po jego opuszczeniu. Wyeliminuje to konieczność błądzenia w ciemności w poszukiwania włącznika. Ponadto czujnik zapewnia mniejszy pobór energii, co jest doskonałym rozwiązaniem dla oszczędnych i tych dbających o ekologię.
Ustal, co chcesz robić w garażu i do tego dobierz źródła światła
Jakie oświetlenie do garażu wybrać, gdy pomieszczenie wykorzystujesz także do innych celów (na przykład jako warsztat) i spędzasz w nim więcej czasu? Wówczas lepiej sprawdzą się kinkiety lub inne lampy punktowe. Ich właściwe rozmieszczenie zapewnia dużo rozproszonego światła. W tym przypadku warto zwrócić też uwagę na dobór żarówek. Najwięcej intensywnego światła, oddającego rzeczywiste barwy przedmiotów (co istotne podczas majsterkowania), dostarczą jarzeniówki.
Na jaką barwę światła się zdecydować?
Popularne obecnie lampy LED pozwalają wybrać nie tylko barwę, ale i temperaturę barwową światła. Ta ostatnia jest wyrażana w Kelwinach. Im wyższa wartość, tym światło jest bielsze i zimniejsze. Im niższa, tym bardziej żółte i cieplejsze. Dla przykładu: światło dzienne to około 6000K. Z kolei świeca emituje światło o temperaturze barwowej 1500K. Skala lamp LED jest bardzo szeroka – od 2000K do nawet 10000K. Jaką wartość wybrać do garażu?
Jeżeli lampa ma oświetlić całe pomieszczenie, najlepiej sprawdzą się barwy neutralne, z zakresu 3500-4500K. Jeżeli garaż pełni także funkcję warsztatu, dobrym wyborem będą barwy chłodniejsze, które co do zasady pobudzają do pracy, wspierają koncentrację, a także mniej męczą oczy, zatem z zakresu 4500-10000K.
Podsumowując: wybierając oświetlenie do garażu, warto zastanowić się przede wszystkim nad przeznaczeniem tego pomieszczenia. Czy będziesz je wykorzystywać tylko jako miejsce do przechowywania, a może zamierzasz spędzać w nim więcej czasu? To pomoże znaleźć odpowiedź nie tylko na pytanie, jakie oświetlenie do garażu wybrać, ale również, gdzie je umieścić i na jaką temperaturę barw się zdecydować.