Jakie oświetlenie do kuchni będzie najlepsze?

Kuchnia to specyficzne pomieszczenie, w którym tętni życie rodzinne. Nie kojarzy się wyłącznie z przygotowaniem posiłków, ale także ich konsumpcją. Niejednemu z nas zdarzyło się w niej pracować lub pomagać dziecku przy odrabianiu lekcji. W weekendy bywa przestrzenią, do której również wpuszczamy gości. Jakie oświetlenie do kuchni spełni oczekiwania całej rodziny?

Kilka źródeł światła w kuchni

Nowoczesna kuchnia rzadko przypomina swoją poprzedniczkę sprzed dwóch dekad. Wówczas małe, klaustrofobiczne pomieszczenie, choć ledwo mieściło dwie osoby, było standardem. Współczesne projekty często łączą kuchnię z salonem lub jadalnią. Zastanawiając się, jakie oświetlenie do kuchni będzie najlepsze, nastaw się na kilka rodzajów oświetlenia. Umieszczając je w strategicznych miejscach, zapewnimy właściwy rodzaj światła potrzebny do wszystkich codziennych czynności. Trendy wnętrzarskie pokazują, że wiele osób odchodzi od jednego, głównego oświetlenia, które rzuca cień na ściany i szafki.

Światło do zadań specjalnych

W kuchni dobrze sprawdza się światło rozproszone. Odbija się od sufitu, po czym obejmuje całe pomieszczenie. Jakie oświetlenie do kuchni jest szczególnie ważne? Na pewno te, które umieścisz nad blatem roboczym. Tam, gdzie używasz ostrych przedmiotów, dobra widoczność to priorytet. Gdzie montować lampę? Najlepiej bezpośrednio u dołu szafki lub w specjalnej oprawie pod szafkami. Praktycznym rozwiązaniem jest oświetlenie ledowe. Poleca się je także w lampach kierunkowych lub plafonierach. Ich ustawienie można ewentualnie nieco zmienić. Podobną konstrukcję warto montować nad wyspą.

Jakie oświetlenie do kuchni z jadalnią?

W przypadku jadalni sprawdza się klasyczna lampa wisząca. Jeśli stół jest długi, lampy mogą być dwie, ale wtedy powinny być identyczne. Większa lampa będzie przykuwać uwagę, dlatego powinna korespondować ze stylem kuchni. Może być w kształcie tuby, stożka, kielicha. Dobrym pomysłem jest postawienie na model z możliwością regulacji długości klosza. Praktyka pokazuje, że przy regulowanej lampie chętnie też pracujemy lub pomagamy dzieciom w lekcjach. Jesteś miłośnikiem nowoczesności? W jadalni także możesz umieścić plafoniery. Kiedyś ten typ oświetlenia stosowano bardziej jako doświetlacz, obecnie spełnia bardziej eksponowaną rolę.

Jaki rodzaj światła wybrać do kuchni? To dość indywidualna sprawa, zależna od gustu i preferencji. Za najbardziej uniwersalne uchodzi mocne światło o neutralnej barwie.

Zaloguj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka Kurierska) już od 350,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium