Jak podłączyć żyrandol w nowoczesnej instalacji?

Chcesz zmienić oświetlenie w salonie, ale nie wiesz, jak podłączyć żyrandol? Kiedyś taka umiejętność była bardziej powszechna ze względu na brak fachowców. Współcześnie łatwiej znaleźć specjalistę, ale można się też pokusić o samodzielny montaż. Jak go wykonać?

Ulubione oświetlenie dekoracyjne

Nowoczesne elementy oświetlenia zaskakują formą i funkcjonalnością. Pokochaliśmy różne sposoby zasilania, chętniej sięgamy też po oświetlenie punktowe. Mimo zmieniających się trendów we wnętrzach nadal chętnie stawiamy na sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest żyrandol. To tradycyjna forma oświetlenia dekoracyjnego, którą często wybieramy, urządzając salon, lub sypialnię. Jak podłączyć żyrandol, aby pięknie się prezentował? Wbrew pozorom to stosunkowo łatwa czynność. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa i zaopatrzyć się w śrubokręt lub wkrętarkę oraz próbnik.

Przygotowanie miejsca do montażu

Klasyczny, wiszący, ze zmienną barwą lub sterowany smartfonem - salonowe źródła oświetlenia to kopalnia pomysłów do funkcjonalnych wnętrz. Jak podłączyć żyrandol, aby nasza praca przebiegała bezpiecznie? Zacznij od wyłączenia głównego bezpiecznika. Upewnij się próbnikiem lub śrubokrętem z miernikiem prądu, że ryzyko porażenia prądem jest zerowe. W suficie wywierć otwory, dzięki którym zamocujesz żyrandol. Ich ilość zależy od modelu lampy oraz jej ciężaru. Upewnij się, że twój żyrandol ma specjalną kostkę instalacyjną do łączenia przewodów. Jeśli jej nie ma, musisz ten element osobno dokupić.

Właściwa identyfikacja przewodów

W nowoczesnych instalacjach elektrycznych najczęściej występują trzy przewody: neutralny – oznaczany kolorem niebieskim oraz literą N, dwa przewody fazowe (czarne, brązowe lub czerwone i oznaczone literą L) oraz żółto-zielony, który oznacza uziemienie (oznaczony literami PE). Jak podłączyć żyrandol po zidentyfikowaniu przewodów? Wystarczy połączyć kable zgodnie z ich kolorystyką i oznaczeniem. Od czego zacząć? Zawsze od przewodu ochronnego. Równie proste jest montowanie żyrandola na większą ilość żarówek. Przy kostce z dwoma wejściami fazowymi i jednym neutralnym istnieje też możliwość podłączenia lampy na dwa włączniki. Dzięki temu można decydować, ile źródeł światła świeci w danym momencie.

Jeśli twoja instalacja elektryczna nie jest najnowsza wiedz, że najprawdopodobniej kolory kabli były kiedyś takie same, jak obecnie. Przy jakichkolwiek wątpliwościach warto poprosić o podłączenie żyrandola fachowca.

Zaloguj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka Kurierska) już od 350,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium