Ile lumenów do salonu wybrać? Sprawa nie jest taka prosta...

Wybór oświetlania do domu jest niezwykle ważny. Dobierając odpowiednie źródła światła, nadasz swojemu mieszkaniu odpowiedniego charakteru i sprawisz, że przebywanie w nim będzie komfortowe. Ta zasada tyczy się szczególnie głównego pomieszczenia, w jakim spędzasz czas. Przy podejmowaniu decyzji, ile lumenów do salonu wybrać, będziesz także borykał się z innymi przeciwnościami i wątpliwościami. O czym mowa? Szczegóły w poniższym tekście.

Źródła światła i ich wpływ na człowieka

Wiele źródeł światła może działać drażniąco na człowieka. Z całą pewnością wiele razy miałeś wrażenie, że dana żarówka cię razi, pomimo że nie jest zbyt mocna. Podobnie może się wydarzyć przy wyborze odpowiedniej ilości lumenów do salonu. Niedogodności możesz odczuwać przy zbyt zimnym lub ciepłym świetle. To pierwsze działa pobudzająco i drażniąco na układ nerwowy, to drugie jest idealne do sypialni, bo wręcz utula nas do snu. W głównym pomieszczeniu w domu, w którym spędzasz popołudnia i wieczory, idealnie będzie zamontować żarówki posiadające około 3000 Kelwinów.

Irytujące światło — co jest powodem?

Wiele żarówek może być także drażniących z innego powodu. Jeśli wybierzesz najtańsze zamienniki oświetlenia do salonu, to możesz natrafić na nieprzyjemne migotanie. Jest ono efektem użycia najprostszych podzespołów i może występować szczególnie w tanich ledach. Będzie ono się utrzymywało bez względu na to, jak zwiększysz liczbę lumenów w pomieszczeniu.

Ile lumenów wybrać do salonu — oto sugerowane wartości

Podczas wyboru ilości lumenów do salonu musisz pamiętać, że w tym pomieszczeniu będziesz chcieć komfortowo czytać książkę, oglądać zdjęcia albo katalogi. Daje to konkretną sugestię, że potrzebujesz tam odpowiednio dużo światła. Nie możesz jednak przesadzić, bo spędzasz tam głównie popołudnia i wieczory. Przyjmuje się, że na każde dziesięć metrów kwadratowych, oświetlenie powinno generować około 500 luxów. Jest to odpowiednik żarówki led o mocy około 50W. Jednak w zależności od modelu, te wartości mogą się od siebie różnić.

Dodatkowo zwróć uwagę, że to twój komfort jest najistotniejszy. Jeśli podczas korzystania z mieszkania uznasz, że jest w nim zbyt ciemno, to warto wymienić źródła światła na mocniejsze. To zajmie ci chwilę, a znacząco poprawi satysfakcję z przebywania w takim pomieszczeniu.

Zaloguj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka Kurierska) już od 350,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium