Styl retro wiedzie prym wśród miłośników przytulności i zacięcia rodem z poprzedniej epoki. Z roku na rok zyskuje zwolenników i uznanie wśród światowej sławy projektantów. Sprawdź więc, dlaczego! Czym charakteryzuje się podejście do aranżacji w stylu vintage, w tym jakiego oświetlenia możemy się po nim spodziewać.
Skąd wzięła się moda na retro?
Kiedy słyszysz hasło vintage, na myśl przychodzi Ci zapewne moda i styl we wnętrzach. Nic dziwnego! Jest lansowane zarówno przez światowej sławy projektantów, jak i architektów już od lat. Sam termin wywodzi się z języka francuskiego, a dokładnie słowa vendange oznaczającego zbieranie winogron. Ale jak to ma się do dekoracji wnętrz czy też nowinek w modzie? Już tłumaczymy. Otóż przyczyniło się do tego dodanie do kręgu znaczeń kolekcjonowanie butelek wina ze ściśle określonych roczników. Przełożyło się to na określenie zarówno akcesoriów, jak i ubrań, które pochodziły z konkretnych lat i co więcej - charakteryzowały się wartością kolekcjonerską.
Przejdźmy do lat 80. i 90. XX wieku. To czas, w którym zarówno wyszukiwanie, jak i kolekcjonowanie elementów z dawnych lat nabierało tempa. Co za tym idzie - popularność stylu vintage zyskiwała na sile. W dużej mierze zawdzięczał on to swojej oryginalnej stylistyce, ale nie tylko. Jego amatorów zaciekawiała i przyciągała niczym magnes kwestia związana z ekologią. Umówmy się, rzeczy vintage kojarzą się głównie z tymi z tak zwanej “drugiej ręki”. W praktyce oznacza to, że inwestując w nie dawano im drugie życie. To oznaczało mniej odpadów i zmniejszenie zapotrzebowania na produkcję nowych rzeczy.
Dziś styl retro biorąc na tapet aranżację wnętrz, kojarzy się głównie z minionymi czasami. Akcesoriami i oświetleniem, które wprowadzają do pomieszczenia charakterystyczny sznyt obok którego ciężko przejść obojętnie. To przytulność połączona często z eklektyzmem. Niesamowity klimat, mający swój niesamowity i oryginalny sznyt.
Gotham kinkiet vintage Trio 207000188
Jak dobrać oświetlenie do wnętrz retro, aby nie zaburzyć klimatu?
Oświetlenie retro przywodzi na myśl design rodem z lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku, które stało pod znakiem m.in. geometrycznych form i opływowych kształtów. Jak zatem wybrać odpowiednie modele do swoich wnętrz, aby stworzyć harmonijny i przyjemny klimat?
Po pierwsze, wybieraj naturalne materiały. Mają w sobie ogromny potencjał, zwłaszcza jeśli idą w parze z klasycznym wzornictwem. Nie bój się wybierać modeli, w których pierwsze skrzypce grają m.in. drewno, metal, ceramika czy szkło. Elementy z nich wykonane to niezawodny przepis na estetykę w klimacie vintage. Jednocześnie postaraj się unikać np. tworzyw sztucznych, które zbyt mocno nawiązują do nowoczesnego designu.
Kolorystyka jest równie ważną częścią całej układanki. Wybierając lampy retro zwróć uwagę w szczególności na barwy takie jak m.in. ciepłe brązy, złoto, miedź, jak również pastelowe odcienie. Pamiętaj o tym, że model w zbyt wyrazistym odcieniu może zaburzyć aranżację całego pomieszczenia. Kluczem do sukcesu jest harmonia i spójność.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby postawić akcent na zestawienia kontrastowe - zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem eksperymentowania z wystrojem. Szukaj modeli, które łączą w sobie klimaty vintage z domieszką nowoczesnego sznytu, np. w postaci chromowanych lub metalowych elementów.
Nie bój się również odważnych form i kształtów. Od dawna miałeś na oku żyrandole retro w postaci dużych wiszących kul? A może marzą Ci się tekstylne abażury albo masywne metalowe kinkiety bądź też lampy stojące? Styl retro daje Ci na to przestrzeń, jednak miej na uwadze to, że co za dużo, to niezdrowo. Postaw na jeden wyrazisty detal w aranżacji, aby uniknąć efektu przytłoczenia.
Jak łączyć oświetlenie retro z nowoczesną technologią?
Lampy vintage nawiązują swoim designem do szalonych dekad w poprzednim wieku. To, co wyróżnia nowoczesne oświetlenie utrzymane w tym stylu to technologia, która na przestrzeni lat mocno się rozwinęła. Możesz więc zafundować sobie klimatyczne żyrandole, lampki nocne, kinkiety czy lampy wiszące, które jednocześnie są bardzo funkcjonalne, a co za tym idzie, ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie.
Duża w tym zasługa technologii LED. Żarówki ledowe są znacznie bardziej wydajne energetycznie niż ich tradycyjne odpowiedniczki. Do tego producenci w swoich modelach wykorzystują potencjał praktycznych funkcji, dzięki czemu nie musisz rezygnować z modnego designu na rzecz funkcjonalności i odwrotnie.
Bardzo dużą popularnością cieszą się lampy vintage z możliwością zmiany temperatury światła czy też jego natężenia.
Żarówka dekoracyjna DecoVintage Smoke LED E27 FILAMENT JP142 4W
Inspiracje na oświetlenie w stylu vintage i retro
RETRO czarny | szary przydymiony 3xE27 Lampa wisząca potrójna Markslojd 107132 to propozycja dla miłośników loftowego zacięcia w wydaniu retro. Masz tu do czynienia z metalową płytą o wymiarach 130 na 30 cm. W modelu przenikają się trzy różne kształty o nieregularnej formie. Niezwykle eleganckie i jednocześnie nieoczywiste, wprowadzą nawet do najbardziej nudnej aranżacji nutę charakterystycznego zacięcia. Każda z lamp ma regulowaną wysokość, więc z powodzeniem możesz żonglować z ich pomocą nastrojem panującym we wnętrzu.
A może lampa dekoracyjna LED RETRO SHINE BT180 350lm 6W 230V E-40 270° Barwa Ciepła? Idealna do wnętrz, w którym ma stać się jedną z głównych dekoracji. Świetnie sprawdza się zarówno w salonie, jak i sypialni czy też przedpokoju. Wprowadza do pomieszczenia wyjątkowy dekoracyjny sznyt udowadniający, że często mniej oznacza więcej.
W naszym sklepie znajdziesz mnóstwo modeli inspirowanych stylem retro. Każdy z nich cechuje unikalność w duecie z dekoracyjnym zacięciem obok którego nie przejdzie beznamiętnie żaden miłośnik dobrego designu we wnętrzu.