Oświetlenie zamontowane nad wyspą kuchenną musi być przemyślane. W grę wchodzi szereg czynników, które je determinują. Obok dobrego designu liczy się również funkcjonalność. Nie bez znaczenia pozostaje barwa światła, jego natężenie, jak również wysokość lamp. Sprawdź więc, co wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia i w jaki sposób je zamontować.
Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się nad wyspą kuchenną?
Wyspa kuchenna to synonim praktyczności. Może wystąpić w wersji solo i zostać wykorzystana tylko i wyłącznie w roli dodatkowego blatu. Jeśli jednak przestrzeń na to pozwala, z powodzeniem może mieścić w sobie zarówno szuflady, szafki, jak i otwarte półki. Czasem staje się także przestrzenią dla zlewozmywaka, piekarnika czy też zmywarki lub płyty grzewczej. Wszystko jest kwestią indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Mianownik jest jednak jeden - każda z wysp wymaga odpowiedniego oświetlenia.
Wyspa kuchenna to najczęściej przestrzeń wielozadaniowa i takie też wyzwania stoją przed źródłami światła, jakie zostaną nad nią zamontowane. Strumień światła ma padać bezpośrednio na strefę roboczą, pełnić rolę dekoracyjną i jednocześnie być nieinwazyjny.
Jednym z najważniejszych aspektów, jaki należy uwzględnić przy wyborze oświetlenia do wyspy kuchennej jest jej przeznaczenie. W praktyce mowa o tym, czy mamy do czynienia z blatem roboczym, czy może miejscem do spożywania posiłków etc. W ostatnim przypadku sprawdzi się głównie delikatne i nastrojowe światło. Jeśli na tapet weźmiesz jednak strefę roboczą, wówczas przyda się mniej rozproszone i mocniejsze.
Jak dobrać moc oświetlenia do wyspy kuchennej?
Odpowiednie oświetlenie wyspy kuchennej to duży krok w stronę funkcjonalności wnętrza. Kluczowa okazuje się jego moc. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są lampy LED do kuchni o mocy 500-800 lumenów. W przypadku tradycyjnych żarówek mowa o mocy rzędu 40-60 watów.
Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na barwę światła nad wyspą w kuchni. Tutaj musisz uwzględnić to, z jakim przeznaczeniem masz do czynienia. Jeśli w grę wchodzi spożywanie przy niej posiłków czy spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół, dobrym rozwiązaniem będzie barwa ciepła o temperaturze w przedziale 2700 - 3300 K. Wprowadza ona kameralny nastrój, sprzyja wyciszeniu, jak również relaksowi.
Jeśli wyspa kuchenna to Twoja główna lub pomocnicza strefa robocza, przy której przygotowujesz posiłki, potrzebujesz nieco bardziej precyzyjnego oświetlenia kuchennego. W tej roli świetnie odnajdzie się światło zimne o temperaturze barwowej między 4600 a 5000 K lub więcej. Przestrzeń do gotowania będzie dobrze doświetlona, a przy tym skorzysta na niej Twój wzrok - nie będzie męczył się zbyt szybko.
Możesz również skorzystać z potencjału, jakim może pochwalić się nowoczesne oświetlenie oświetlenie w kuchni. W praktyce mowa o lampach z możliwością zmiany barwy światła czy też jego ściemnienia.
Czy warto wybrać oświetlenie z regulacją intensywności nad wyspą?
Lampa nad wyspę kuchenną powinna mieć regulację intensywności? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Oczywiście jest to szalenie wygodne rozwiązanie. Inwestując w nie masz możliwość żonglowania światłem według własnych potrzeb. W praktyce mowa o tym, że dobierasz barwę światła w zależności od potrzeb - np. spożywania posiłków, jak również ich przygotowywania. Niektórzy jednak stawiają przed wyspą jasne wymagania i oczekują tylko konkretnego natężenia światła. Jak więc sam widzisz, kwestia wyboru pozostaje otwarta.
Krok po kroku: instalacja oświetlenia nad wyspą kuchenną
Jak zamontować lampę wiszącą nad wyspą kuchenną? Samo przymocowanie jej do sufitu nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym - najlepiej kierować się instrukcją obsługi producenta lub skorzystać z pomocy fachowca.
Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie zaplanowanie systemu oświetleniowego. Jeśli Twoja wyspa nie jest zbyt duża, wystarczy jeden punkt oświetleniowy. Pamiętaj jednak o tym, aby zawiesić go na odpowiedniej wysokości. Gdy w grę wchodzi lampa z niewielkim kloszem, zamontuj ją 60-70 cm nad blatem. W przypadku nieco większych modeli zdecyduj się na odległość rzędu 70-80 cm.
A co jeśli jedna lampa nie wystarczy do oświetlenia całej wyspy kuchennej? Zdecyduj się na kilka punktów oświetleniowych. Grunt, to rozmieścić je we właściwej odległości względem siebie. Jak to zrobić? Po pierwsze, zamontuj je tak, aby zamontować je z zachowaniem odstępu, który stanowi dwukrotność średnicy ich kloszy. Przy dwóch lampach wiszących zadanie masz nieco ułatwione - wystarczy wyznaczyć sam środek wyspy i zamontować je w równej odległości od siebie. Przed wzięciem się za montaż pamiętaj jednak o tym, aby zostawić po ok. 15-20 cm wolnej przestrzeni między końcem blatu (dłuższa krawędź) a brzegiem klosza.
Lampa wisząca Acantha czarna 3xE27
Inspiracje oświetleniowe nad wyspą kuchenną
Sięgnij po model Sigma biały szer. 119cm. LED Dim. 30W 2700K CRI>90 Lampa wisząca ściemnialna. Jej producent zadbał o eleganckie linie w duecie z dobrej klasy stalową ramą wykończoną pięcioma punktami świetlnymi. Ich oprawa przywodzi na myśl stylistykę loft. Klasyczna mieć spotyka się tu z nowoczesnym zacięciem. Lampa znakomicie sprawdzi się zamontowana nad wyspą kuchenną. Nie potrzebuje towarzystwa innych dodatków. Jest optymalnym źródłem światła zarówno na potrzeby blatu roboczego, jak i dedykowanego spożywaniu posiłków. Co więcej - sam możesz określić jej wysokość. Możesz również połączyć ją ze ściemniaczem.
Niesamowity potencjał dekoracyjny ma również ARTHUR Lampa wisząca 5xE27 LUCIDE 08424/05/30. Tutaj również masz do czynienia z pięcioma źródłami światła, które wyeksponowane są w metalowej ramie. Producent zadbał o nieszablonowy design skrojony na miarę nowoczesnych wnętrz. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby model stał się ozdobą tych z klasycznym zacięciem.
W naszym sklepie znajdziesz jeszcze wiele modeli, które idealnie spiszą się jako źródło światła zamontowane nad wyspą kuchenną. Świetnie odnajdą się w każdym stylu.