Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Jak oświetlenie wpływa na kolor ścian w Twoim domu?

Jak oświetlenie wpływa na kolor ścian w Twoim domu?

Oświetlenie ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie, jak również aranżację pomieszczenia. Jego wybór nie może więc być kwestią przypadku. Istotne jest to, aby dobrać je odpowiednio zarówno do dekoracji wnętrza, jak również tego, na jaką barwę ścian postawiłeś. Nie powinieneś również zapominać, że wiele zależy również od tego, na którą stronę wychodzą okna. Jak już wspomnieliśmy - to dość duża układanka. Jak złożyć wszystkie puzzle, aby uzyskać przysłowiowy efekt WOW? Sprawdź!

Czy jasne oświetlenie zmienia percepcję kolorów ścian?

Czy słyszałeś o takim pojęciu jak metameryzm? To nic innego jak zjawisko, które określa to, jak odbierasz dany kolor w zależności od rodzaju światła. Zwróć uwagę na przykład na to, jak robisz zakupy i masz do czynienia ze sztucznym oświetleniem. Często np. granatowa koszulka może wydawać się czarna. Ten sam efekt możesz osiągnąć, kiedy malujesz ścianę. Jej kolor może wydawać się zupełnie inny w zależności od pory dnia i zamontowanego oświetlenia.

Wiele zależy również od tego, na którą stronę świata skierowane jest dane pomieszczenie. Jeśli masz do czynienia z wnętrzem skierowanym na południe, to jesteś w przysłowiowym domu. To najlepszy z możliwych kierunków do doboru farby, ponieważ pomieszczenie jest oświetlone niemalże przez cały dzień. Pokój zwrócony na północ, to z kolei mała ilość naturalnego światła w ciągu dnia. Kolor będzie więc wydawać się ciemniejszy niż jest w rzeczywistości. Dobrym pomysłem jest więc postawienie na ciepłe, jasne barwy. W pokoju zwróconym na zachód najczęściej masz do czynienia z różnymi rodzajami światła w ciągu dnia. Największe natężenie jest po południu. Jasne barwy wydają się więc jeszcze bardziej jasne niż w rzeczywistości. To samo dotyczy ciemnych. A co z pokojem skierowanym na wschód? Tutaj masz do czynienia z różnym natężeniem świetlnym. Jasne kolory będą dobrze prezentowały się rano, natomiast cieplejsze w drugiej części dnia.

Jakie światło najlepiej oddaje prawdziwy kolor ściany?

Może Cię zaskoczymy, ale wpływ światła na kolor ścian jest znacznie większy, niż mogłoby się wydawać. Postawienie na odpowiedni rodzaj oświetlenia - niezależnie od pomieszczenia - w dużej mierze determinuje to, jak wszyscy postrzegają kolor farby, tapety czy innych dekoracji ściennych w Twoim domu czy mieszkaniu.

Weźmy pod lupę oświetlenie halogenowe, które na przestrzeni ostatnich lat stało się niezwykle popularne, zwłaszcza gdy grę wchodzą oprawy wpuszczane w podwieszany sufit. Pamiętaj o tym, że tego typu lampy emitują światło bardzo zbliżone do naturalnego. Dzięki temu możesz być spokojny o wygląd Twoich ścian - w większości przypadków nie ma mowy o wpływie na ich rzeczywisty odcień. Wniosek? Tradycyjne halogeny możesz zatem łączyć zarówno z ciepłymi, neutralnymi, jak i zimnymi odcieniami.

Przechodzimy do oświetlenia żarowego. Z reguły możesz liczyć na światło o ciepłym, żółtym zabarwieniu. Świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie na swoich ścianach postawiłeś na korespondujące, ciepłe odcienie takie jak np. brązy czy beże. Jeśli rozważać wprowadzenie tego rodzaju lamp do pomieszczenia, w których królują chłodne kolory takie jak błękit czy zieleń - możesz uzyskać efekt ich zmatowienia. Ponadto mocno wpływają na ich prawdziwe oblicze.

A może oświetlenie o chłodnej barwie? To przysłowiowy strzał w dziesiątkę we wnętrzach, w których zdecydowałeś się np. na białe powierzchnie czy inne barwy wpisujące się w zimną kolorystykę. Nic nie zaburzy ich właściwego odbioru.

Jaki z tego wniosek? Neutralne światło zbliżone do naturalnego wyróżnia się uniwersalnością. W przypadku ciepłego i zimnego powinieneś zachować ostrożność w tworzeniu duetów.

ALGINE ECO ROUND 6W IP20 Barwa ciepła Spectrum

Czy kolor światła wpływa na atmosferę pomieszczenia?

Oczywiście. Barwa światła jest kluczem do budowania nastroju w danym pomieszczeniu. W praktyce oznacza to, że wpływa w znaczący sposób na jego odbiór. Zimne światło mózg odbiera jako mało przytulne. Jest jednak ono bardzo motywujące do działania. Z powodzeniem wyostrza kontury i mobilizuje organizm do większego skupienia. Ciepłe światło działa mocno na podświadomość. Kojarzy się z przytulnością i ma to medyczne uzasadnienie. Barwy ciepłe wpływają na organizm zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym. Mogą oddziaływać na stymulację produkcji hormonów szczęścia, takich jak serotonina. Ponadto ciepłe światło jest pomocne w regulacji rytmu dobowego. Wszystko za sprawą wydzielania melatoniny, czyli hormonu regulującego sen.

W jaki sposób dobrać odpowiednią barwę światła? Wszystko sprowadza się do tego, aby postawić na właściwy model żarówki. W praktyce oznacza to, że 2900-3300 K oznacza barwę ciepłą. 4000-4500 K barwę neutralną. Natomiast 5000-6500 K barwę białą zimną.

Nie oznacza to jednak tego, że na im cieplejszą barwę światła postawisz, tym lepiej. Kiedy sięgniesz po żarówki o wartości poniżej 3000 K, wówczas możesz się spodziewać żółtego światła. To z kolei może niekorzystnie wpłynąć na kolorystykę całego wnętrza.

Filament LED E27 10W barwa ciepła 2700K Rabalux 1657

Jak dobierać oświetlenie do koloru ścian?

Jak dobrać oświetlenie do ścian? Wspomnieliśmy o tym już nieco wcześniej, jednak teraz przechodzimy do konkretów.

Ciepła barwa światła znakomicie spisze się w zestawieniu z ciepłymi odcieniami na ścianach. Mamy tutaj na myśli np. żółcie, brązy, beże czy pomarańcze. Możesz wprowadzić je za pomocą np. lamp wiszących, lamp podłogowych czy kinkietów - w zależności od Twoich potrzeb. Świetnie sprawdzą się modele, które dodatkowo rozpraszają strumień światła.

Barwa zimna natomiast stworzy bardzo zgrany duet ze ścianami utrzymanymi w podobnych klimatach. W praktyce mowa m.in. o szarościach, błękitach, chłodnych zieleniach czy fioletach. Pamiętaj, że wybrana temperatura barwowa w porównaniu do neutralnej czy ciepłej jest dość wyrazista, dlatego dobierz odpowiednie natężenie światła.

Jakich błędów unikać przy wyborze oświetlenia do kolorowych ścian?

Zasada jest bardzo prosta - unikaj łączenia zimnej barwy światła z ciepłymi odcieniami na ścianach. Analogicznie, powstrzymaj się od zestawienia ciepłego światła z chłodnymi kolorami ścian. W ten sposób zadbasz o to, aby rzeczywista kolorystyka w żaden sposób nie ucierpiała. W jasnych pomieszczeniach zrezygnuj ze zbyt mocnego oświetlenia - w przeciwnym razie możesz uzyskać zbyt surowy, wręcz sterylny efekt. W ciemnych natomiast kluczem do sukcesu jest odpowiednia moc światła i jego rozmieszczenie.

Zaloguj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka Kurierska) już od 350,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium